wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Doskonale zdjęcia z drona – podpowiadamy, jak je zrobić

Doskonale zdjęcia z drona – podpowiadamy, jak je zrobić

Data dodania: 30-03-2019


Użyj drona i pokaż swoim odbiorcom zdjęcia z innej perspektywy

 

zdjecie z drona djiMając do dyspozycji drona z kamerą z odrobiną wiedzy zdjęcia z lotu ptaka naprawdę zapierają dech w piersiach. Operatorzy drona, którzy realizują tego rodzaju fotografię, co i rusz prześcigają się w coraz to nowszych technikach realizacji zdjęć z góry. Okazuje się, że nie wystarczy umiejętnie sterować dronem, by fotografie wyszły naprawdę dobre. Przedstawiamy wskazówki, które z całą pewnością okażą się pomocne, jeśli tylko i Ty chcesz spróbować swoich sił w fotografii na wysokościach albo jeśli realizujesz już sesje tego rodzaju, ale chcesz się podszkolić.
 

Zapisuj zdjęcia w RAW

Format RAW to jeden z najczęściej używanych przez profesjonalnych fotografów, których pasją są zdjęcia z drona. Wszystko dlatego, że format ten umożliwia dalszą obróbkę zdjęcia w programie graficznym, która polegać może na „wyciąganiu” większej głębi kolorów. Mówiąc kolokwialnie, aby błękit nieba był bardziej błękitny! Format RAW w stosunku do JPG, będzie zawierać więcej zapisanych informacji. Z kolei format JPG, jest skompresowany. Np. w formacie RAW cztery piksele mają różne kolory, dając tym samym dużo lepsze odwzorowanie rzeczywistości na zdjęciu. Natomiast w formacie JPG będzie to skompresowane do jednego koloru. Osobiście wykonuję zdjęcia ustawiając opcję RAW+JPG. Wówczas format JPG służy mi do szybkiego podglądu i oceny kadru, ostrości naświetlania. Format RAW jest przydatny, gdy decyduje się na wykorzystanie danego zdjęcia i jego obróbki.


Formaty zdjęć 4:3 i 16:9

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w którym formacie lepiej wykonywać zdjęcia z drona, bo oba są dobre. Dopiero na etapie postprodukcji i obróbki zdjęcia poprzez nakładanie filtrów można stwierdzić, jakie ujęcie wyszło korzystniej.
 



Seria ujęć

Zdjęcia z lotu ptaka nie są tak dostępne, jak te robione w sposób tradycyjny. Nie ma wątpliwości, że jeśli mamy już możliwość cykania fotek z drona, trzeba wykorzystać ją jak najlepiej. Nic nie może umknąć naszej uwadze i właśnie dlatego optymalnym rozwiązaniem jest robienie zdjęć seriami ujęć. Ta opcja to Bracketing i powinien z niej korzystać każdy fotograf, który chce się pochwalić fotografiami z lotu ptaka. Co więcej, realizacja kilku ujęć zdjęć wykorzystując taką technikę, pozwala na zdobycie fotografii przy zastosowaniu zmiennych parametrów samego aparatu. To doskonała opcja w sytuacji, kiedy automatyczny dobór parametrów zawodzi albo nie jest zbyt dobry do panujących na górze warunków.

Warto również dodać, że współczesne drony posiadają opcję robienia zdjęć nie tylko w ruchu, ale również w miejscu, niczym statyw. Nie trzeba obawiać się, że finalna fotografia będzie więc poruszona. Nowoczesne sprzęty tego rodzaju wyposażone są również w transmisję obrazu w HD/Full HD. Dzięki temu zdalnie można kadrować, ustawiać czas naświetlania bądź ISO.
 



zdjecie z yuneec typhoon hTryb auto czy manualny?

Ci, którzy wykonują zdjęcia z drona, muszą wiedzieć że oba tryby są potrzebne. Pytanie brzmi jakich efektów oczekujemy od wykonanej fotografii. Tryb manualny proponuję osobą, które nie znają korelacji parapetów ISO, czas naświetlania i przesłona. Wówczas tryb auto gwarantuje nam automatyczne dobranie tych parametrów, aby zdjęcie wyszło bez szumów, było dobrze naświetlone i ostre. Chcąc nauczyć się w praktyce na czym polegają te parametry i jaki mają wpływ na robione zdjęcie polecam takie rozwiązanie. Zrób zdjęcie w trybie auto. Wówczas w większości przypadków będzie mógł odczytać we właściwościach zdjęcia jakie parametry zostały ustawione w trybie auto. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, zawsze możesz spisać parametry podczas robienia zdjęcia. Celem tego jest uzyskanie punktu odniesienia. Następnie w tych samych warunkach (światło) i kadrując w ten sam sposób wykonaj zdjęcia w trybie manualnym zmieniając parametry ISO, przesłona i czas naświetlania. Wówczas zobaczysz jaki realny wpływ na wykonanie fotografii mają te parametry. Reasumując. Jeżeli chcesz zrobić zdjęcie i oczekujesz dobrych efektów, a nie wiesz jak ustawiać parametry ISO, czas naświetlania i przesłonę, to rób zdjęcia w trybie auto. Zachęcam Cię jednak do eksperymentowania w trybie manualnym i wraz z upływem czasu wykonywaniu zdjęć w trybie manualnym. To na pewno poszerzy Twoje horyzonty w kwestii uzyskiwania pięknej, niecodziennej fotografii.
 


 

Zdjęcia z drona w ekstremalnych warunkach

Okazuje się, że zdjęcia z drona mogą wyjść doskonałe nawet nocą. Musisz tylko ustawić optymalne parametry aparatu. W nocy też dociera światło przez obiektyw, które pada na matryce i ją naświetla. Jest go jednak o wiele mniej niż za dnia. Dlatego robienie zdjęć w takich warunkach w trybie manualnym wymaga „podbicia” wszystkich parametrów jednocześnie tj. ISO, czas naświetlania i przesłona w odpowiednich proporcjach. Wprawiony fotograf będzie wiedział od razu jakie parametry ustawić w określonych warunkach lub będzie potrzebował paru prób, aby zoptymalizować te parametry. Jeżeli jednak dopiero raczkujesz w nocnej fotografii, to polecam Tobie bawić się tymi parametrami. Gwarantuje Ci, że po paru nocnych sesjach i analizie parametrów ustawienia aparatu, będziesz otrzymywał pierwsze oczekiwane efekty.
 



Dodatkowe filtry

Nie ma się co łudzić, że zdjęcia z droga są magiczne w ich naturalnej postaci. Oczywiście wielką innowacyjnością jest już sam fakt możliwości uchwycenia ujęć z lotu ptaka, ale jeśli można je jeszcze bardziej upiększać, to czemu tego nie robić. Operatorom dronów poleca się przede wszystkim filtr polaryzacyjny, który zapobiega niechcianym odbiciom świateł czy tafli wody. Dzięki niemu udaje się zrobić z drona niezwykłe fotografie nieba albo jezior. Filtrów jest oczywiście o wiele więcej, ich wybór zależy od rodzaju sesji i warunków, w jakich ma się odbywać sesja fotograficzna przy wykorzystaniu drona. Przykładem  może być filtr ND4, dzięki któremu udaje się zrobić fantastyczne zdjęcia zachodu słońca czy ND64, który pozwoli na idealne ujęcia ośnieżonych terenów w pełnym słońcu. Warto dodać, że dostępne są zestawy różnych filtrów w kompletach po 3 albo 6 sztuk. Z całą pewnością to opłacalna inwestycja. 
 


 

Odpowiednie oprogramowanie do postprodukcji

Wspominaliśmy już, że praktycznie każde zdjęcia, którym się zachwycamy, a jakie zostało wykonane z drona, podlegało obróbce. Na pewno zostały naniesione na niego właściwe filtry, a etap postprodukcji założył nawet obróbkę takiego zdjęcia w specjalnym programie graficznym – w sieci znaleźć można te darmowe. Osobom, które chcą wykonywać naprawdę piękne zdjęcia z lotu ptaka, zaleca się, rzeczywiście z nich korzystali. W sieci dostępne są instrukcje ich obsługi krok po kroku, dzięki czemu nawet początkujący fotograf może stworzyć dzisiaj zdjęcie godne największego profesjonalisty. Pamiętajmy, że dobra obróbka zdjęcia nie zmienia go, ale jedynie ma wydobyć jego piękno.

zdjecie z yuneec typhoon h cgo3+


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu