wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady opinie, winmar specjaliści foto video » Roland - Miksery do Video-Streamingu

Roland - Miksery do Video-Streamingu

Data dodania: 27-09-2020
Streaming stał się wiarygodnym narzędziem tworzenia, środkiem artystycznym, sposobem na uczestniczenie w wspólnocie, społeczności, porozumiewanie się ponad granicami i ponad obostrzeniami wynikającymi z pandemii.  online – streaming pozwala na namacalne uczestnictwo i potęgowanie wzajemnej ciekawości jako ludzie i jako gatunek.
 


Covid-19, by go złowieszczo nie nazywać „wirusem”, zmienia świat na naszych oczach. Jesteśmy zmuszeni do zmian gwałtownych i ordynarnych, brutalnych i momentami niezrozumiałych, by dostosować się do dynamiki rzeczywistości. Usiłujemy nadążać za tym, co pandemia robi wokół nas i często czujemy się spóźnieni. Z tęsknotą sięgamy do nieodległych czasów – choćby sprzed roku – gdy wakacje był wakacjami, knajpa – knajpą, a wesele – weselem. Są jednak dobre strony tego całego szaleństwa. Przede wszystkim, zaczęliśmy zwracać większą uwagę na świat dookoła, zwolniliśmy trochę tempo. Zaczęliśmy uwalniać z siebie to, co w nas drzemało, a że w większości przeszliśmy na pracę zdalną, cóż – wyrafinowaną branżę czekało to maksymalnie za 10 lat.


 
alt



Najtrudniejszy czas spotkał branżę eventową, ale nie samych twórców. Ci pomimo utrudnień po prostu zyskali przestrzeń dla rozwinięcia swoich pasji i zainteresowań. Vlogosfera i szeroko pojęty streaming w zasadzie niewiele się zmieniły, poza faktem że nieco ograniczono przestrzeń w jakiej się poruszały. Potrzeba zrodziła działanie na innych falach i o dziwo, skutecznie się tam odnaleźliśmy i jako ludzie, i jako twórcy. Wystarczy przejrzeć internet – nawet muzycy potrafili zmienić podejście. Sieć pełna jest wspólnych projektów, gdzie porozumiewając się zdalnie zdołano przezwyciężyć przeciwności. Ba, w Azji koncerty gra się na zaimprowizowanych parkingach samochodowych dla ludzi w autach. Czyli jeśli chcemy – to potrafimy.


 
alt



Ponieważ przynajmniej część z nas została zmuszona do częstszego przebywania w domu, więcej czasu spędzamy w sieci i streaming przeżywa dzięki temu swoje pięć minut. W zasadzie to dobrze, dlaczego? Bo internet jest w pełni demokratyczny. Każdy ma tu miejsce na swoje poglądy, nawet najbardziej skrajne i każda pasja ma tu prawo do życia. Coś, czego nie zauważamy na co dzień, zyskuje dzięki niemu pełnoprawną tożsamość i narrację. Streaming stał się wiarygodnym narzędziem tworzenia, środkiem artystycznym, sposobem na uczestniczenie w wspólnocie, społeczności, porozumiewanie się ponad granicami i ponad obostrzeniami wynikającymi z pandemii. Obojętnie co robimy – czy prowadzimy transmisję z gniazda bocianów nad naszym domem, czy z budowy stołu z żywicą epoksydową, czy prowadzimy lekcję gry na gitarze dwunastostrunowej, czy naprawiamy stare radio czy gramy online – streaming pozwala na namacalne uczestnictwo i potęgowanie wzajemnej ciekawości jako ludzie i jako gatunek.


 
alt



Jeszcze kilka lat temu zaplecze techniczne które trzeba było opanować było naprawdę duże. Wiązało się z dużymi latencjami, trudnością w utrzymywaniu płynnego obrazu wysokiej jakości, szeregiem skomplikowanych urządzeń połączonych w całość niemal w sekretny sposób. Jednak postęp nie zna znaku „stop”. Dziś każdy z nas może być streamerem i to dobrym. Wystarczy rozsądna kamera cyfrowa, trochę fachowego oprogramowania i możemy ruszać w świat. Co jednak jeśli ambicja pcha nas do rozwiązań bardziej zaawansowanych? Jeśli kompilujemy obraz z większej ilości urządzeń i zależy nam na pełnej kontroli, płynności i utrzymaniu wysokiej jakości obrazu i synchronizacji, konieczny będzie zakup miksera. W pełni wykorzysta nasze zaplecze sprzętowe, poza tym pozwoli na wygodną kompilację wielu obrazów w czasie rzeczywistym z minimalną latencją – czyli co widzę ja, to widzą inni. Podamy przykład. Pandemia nas nieco rozleniwiła, ale popchnęła do aktywności której wcześniej unikaliśmy najczęściej z braku czasu. Popatrzmy na środowisko gier online – bardzo często można w sieci natrafić na stream z jakiejś gry, zwróćmy uwagę że największą ilość widzów mają te kanały, które łączą obraz z monitora wraz z obrazem gracza i co najważniejsze – robią to w wysokiej jakości. Po prostu odbiorca chce mieć pewność, że jest poważnie traktowany. Zatem dobry mikser pomaga nam w traktowaniu nas samych i naszej twórczości serio. Zapewnia nam szczerość przekazu, której oczekują odbiorcy.


 
alt



Oczywiście natychmiast powstaje pytanie – ile to kosztuje? Miksery video należą do tych urządzeń, które mają dużą rozpiętość cenową, ale wraz z nią chcemy mimo wszystko urządzenia wysokiej jakości. Stąd dobrym wyborem będzie marka Roland. To jeden z najbardziej uznanych producentów sprzętu, który słynie z doskonałych mikserów, switchy, multiefektów gitarowych znanych i stosowanych szeroko na całym świecie. Idąc z duchem cyfrowej rewolucji, Roland rozszerzył swój przebogaty arsenał o miksery obrazu, wierząc że doświadczenie jakie posiada pozwoli mu na skonstruowanie takiej gamy urządzeń, która zadowoli szerokie grono odbiorców. Czas dowodzi, że firma udanie sprawdziła się na tym terytorium. Zarówno tańsze modele mające cechy switchera z podstawowymi efektami, jak i te droższe, w pełni wykorzystujące współczesne możliwości, kompilujące obraz z wielu urządzeń w zupełności sprawdziły się w działalności związanej ze streamingiem.


 
alt



Już jeden z tańszych modeli, V-1HD potrafi przyjąć cztery źródła HDMI o jakości 1080p, oferuje szereg profesjonalnych efektów kompozycyjnych i znakomicie poradzi sobie w branży eventowej, jako profesjonalny sprzęt przy tworzeniu prezentacji. Dla streamingu to urządzenie w zasadzie idealne – mały, zgrabny, lekki, o zwartej konstrukcji, doskonałej ergonomii, mobilny i łatwy w obsłudze. Do kompletu V-1HD ma dwunastokanałowy mikser audio, jest więc urządzeniem kompletnym i na dłuższą metę w zupełności wystarczającym by w sposób profesjonalny poruszać się w streamingowej rzeczywistości. Z bardziej zaawansowanych urządzeń powinniśmy wybrać takie, które posiadają monitor podglądowy. Tańszym modelem będzie tu świetny VR-3EX, który łączy mikser audio z mikserem video w jednej konstrukcji. Ekran jest dotykowy i pozwala na sterowanie bardziej zaawansowanymi funkcjami, z kolei pokrętła w mikserze audio mają przyjemny opór i pozwalają precyzyjnie skonstruować finalny przekaz. Półkę wyżej mamy doskonały VR-50HD, produkt „all-in-one”, łączący zalety miksera audio, video wraz z encoderem sygnału. Ilość urządzeń jakie potrafi obsłużyć to urządzenie, jest zadziwiająca – od iPodów, odtwarzaczy BluRay po cyfrowe kamery nowych generacji. Urządzenie potrafi je płynnie zmiksować, przetworzyć otrzymane sygnały i spleść je tak, by tworzyły spójny obraz bez ograniczeń. Idealny do wszelkich zastosowań filmowych, reporterskich, eventowych, świetny do pełnej, profesjonalnej pracy VR-50HD zachwyci przy tworzeniu i długo będzie odkrywał tajemnice przed użytkownikiem i zachwycał odbiorcę.


 
alt



Za Mikserami Video Roland przemawia nie tylko tradycja i jakość. To gigant na tym polu sprzętowym, który jest w pełni odpowiedzialny za swoje produkty i ich jakość. Wraz z trwałością, ergonomią i możliwościami idą także bardzo ważne w czasach pandemii elementy jak wsparcie serwisowe i dostępność pomocy online. To cechy, które będą ważne także po ustąpieniu tego całego zamieszania związanego z wirusem, gdy zostaniemy uwolnieni z obostrzeń. W każdym przypadku miksery Rolanda uwalniają nas z ograniczeń sprzętowych i pozwalają uwalniać wyobraźnię tak, byśmy mogli podążać tam, gdzie nas poniesie, niezależnie od tego czy ogranicza nas pandemia, czy nie.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady opinie, winmar specjaliści foto video
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu