wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Porady opinie, winmar specjaliści foto video » Zastanawiasz Się Jak Zacząć Przygodę z Live Streamingiem ?

Kontakt

  • winmar
    NIP: 7792039032

  • E-mail:sklep@winmar.pl
  • Telefon603 772 773
  • Fax222668767
  • Gadu Gadu65032931
  • Godziny działania sklepupon - pt 14 - 17.00, w soboty nieczynne

Ostatnie aktualności

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 

Systemy płatności

  • Przelewy24
  • BGŻ

Zastanawiasz Się Jak Zacząć Przygodę z Live Streamingiem ?

Data dodania: 02-02-2021 Czas sprzyja dynamicznemu rozwojowi technologii. Może nie latamy na księżyc, jak przewidywaliśmy pięćdziesiąt lat temu, ale w urządzeniach wielkości wiekowej już kasety magnetofonowej potrafimy zmieścić naszą ogólnodostępną wiedzę włącznie z mapą, planem zakupów, poradami na niestrawność, tłumaczem, sklepem i aparatem fotograficznym.

         alt

Wykorzystaj możliwości jakie daje Ci Życie we współczesnym świecie!
Czas sprzyja dynamicznemu rozwojowi technologii. Może nie latamy na księżyc, jak przewidywaliśmy pięćdziesiąt lat temu, ale w urządzeniach wielkości wiekowej już kasety magnetofonowej potrafimy zmieścić naszą ogólnodostępną wiedzę włącznie z mapą, planem zakupów, poradami na niestrawność, tłumaczem, sklepem i aparatem fotograficznym. Obserwujemy otaczającą nas rzeczywistość i bardzo często korzystamy z tego, by ją skomentować, zapisać w formie audiowizualnej i przesłać do dalszej oceny przez szerokie grono potencjalnych odbiorców. Forma i treść komentarzy pozostawimy na razie na dalszym planie – są na tyle dyskusyjne, że można pisać o nich kolejny artykuł. Przy czym jeśli mamy w sobie za mało pokory, pamiętajmy że Rembrandt i Bach radzili sobie bez smartfona a krytyka docierała do nich w formie pisemnej, najczęściej więc by jej uniknąć sami sobie byli krytykami, i to najostrzejszymi – czego nam nomen omen często brak. To jednak kwestie pozatechniczne, występujące gdzieś w obszarach emocjonalnych – żadna dziedzina jednak tak jak film i fotografia, zwłaszcza dziś, nie łączy odbioru emocjonalnego z wysokiej klasy technologią, która ma go wywołać. Poza tradycyjnymi środkami wyrazu jak wspomniane film i fotografia, bardzo mocno rozwinęły się pokrewne im i określone jako internetowe. Co jest jednak, umówmy się dużym uogólnieniem – niemniej zasadnym, dlaczego? Bo powstał cały segment usług, cała branża ustawiona pod internetowego odbiorcę. Mimo że korzysta ona z rozwiązań fotograficznych i filmowych, stała się całkiem nową dziedziną wyrazu – mamy całą rzeszę blogerów, vlogerów, influencerów, a niekiedy wręcz celebrytów którzy zasadniczo nagrywają swój materiał w domu i wpuszczają w światowy obieg. Obok tych, którzy tworzą i pokazują nam efekt finalny są też tacy, którzy wzorem telewizyjnym robią to na żywo i co nazwiemy w ujęciu ogólnym streamingiem. Generalnie streaming – czyli transmitowanie na żywo – jako taki rozwinął się najmocniej w sferze gamingu. Tam bardzo ważne jest to, by pokazać drugiemu graczowi jak grać, ewentualnie biernemu odbiorcy jak gra się z innymi. Ale mówienie, że streamują tylko gracze, jest uproszczeniem. Na żywo transmituje cała masa doskonałych twórców, obserwatorów, komentatorów, nawet rzemieślników i sportowców ale korzyści może odnieść każdy przeciętny Kowalski – syn na studiach w Białymstoku doceni zalety streamingu, gdy Mama z Jeleniej Góry na żywo powie mu, jak ugotować normalny rosół. Na nasze nieszczęście mamy w Polsce też tak zwanych patostreamerów, ale nimi w ogóle zajmować się nie będziemy.  
altW pakiecie usług jest dość dużo urządzeń i aplikacji, które mogą służyć jako środek do streamingu. Skype, Google Hangouts, Facebook, Zoom – można też prowadzić transmisję via smartfon, co wiele osób z upodobaniem stosuje, niestety mamy do czynienia wtedy z niezadowalającą jakością albo dźwięku albo obrazu wynikającą z umiejscowienia rejestratorów w jednym miejscu. Można stosować mikrofony dedykowane do telefonów, ale wtedy utrudnienie to poprawny kadr. Zatem uzyskanie dobrej jakości nie jest wcale łatwe – zwłaszcza jeśli przywiązujemy słuszną uwagę do odpowiedniej formy, która przyciągnie odbiorców do nas na dłużej. Podobnie choć niewiele lepiej sytuacja wygląda w wypadku komputerów. Tam główną rolę odgrywa kamerka instalowana oddzielnie bądź zintegrowana z komputerem – na dłuższą metę obraz tego typu męczy, i jest ciężki w odbiorze. Wystarczy spojrzeć na serwisy informacyjne – prezenterzy siedzący w domu dysponują świetnie dobranym sprzętem i ogląda się ich niemal jak w studiu, jedyną różnicą mogą być kwiaty i solniczka za plecami, podczas gdy ich rozmówcy, mający często do dyspozycji tylko laptopa lub smartfon, wyglądają jak z filmu klasy B. 

 
altZatem, ile to kosztuje? Co trzeba kupić? Jeśli chcemy na poważnie zająć się streamingiem i sprawić, by odpowiednia forma i kształt naszej transmisji nie odstraszały odbiorców, a jednocześnie nam samym sprawiało to jak najmniej kłopotów technicznych, konieczne będzie zaopatrzenie się w kilka podstawowych elementów sprzętowych, przy czym nie zrujnują one naszej kieszeni a bardzo ułatwią pracę. Sercem systemu będzie komputer – konieczny jest taki o dość dużej mocy obliczeniowej i sporej ilości pamięci RAM, chociaż parametry dla naszego streamingu mogą być nieco niższe niż dla gamerów – tam wydajna jednostka centralna jest konieczna, by udźwignąć oprogramowanie streamu i prezentowaną grę. Dla nas ważniejszy jest obraz i forma. Podstawą zatem będzie odpowiedni rejestrator obrazu – kamera cyfrowa lub aparat fotograficzny. Obecne urządzenia tego typu to niewielkie wymiary i genialny obraz, zwłaszcza jeśli mówimy o aparatach. W dodatku, mając do dyspozycji aparat, dysponujemy całą jego optyką, od szkieł stałoogniskowych, reporterskich po szerokie kąty. Dysponując aparatem z wyjściem HDMI co obecnie jest niemal standardem, mamy w ręku narzędzie do rejestracji świetnego, pełnego szczegółów obrazu. By obraz był przechwytywany płynnie i dekodowany na taki, który bez straty jakości będzie transmitowany bezpośrednio do sieci, konieczne jest najczęściej zewnętrzne urządzenie które nazywa się grabber. To najczęściej niewielki, lekki element mający swą nazwę od angielskiego słowa „grab” czyli złapać, przechwycić. Urządzenie za pomocą złącza HDMI przechwytuje obraz i dźwięk ze źródła i przekazuje go w odpowiedniej formie do sieci. Różnica między kamerkami komputerowymi będzie widoczna od razu. Po pierwsze, obraz będzie miał wspaniałą jakość, po drugie – będzie płynny i swobodny.

 
alt


Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu (programy typu Vmix czy Obs), mamy wpływ na finalny efekt, możemy swobodnie edytować obraz i dbać o jego jakość. Podstawowe grabbery dla jednego źródła obrazu to relatywnie niewielki koszt – modele firm Elgato czy Magewell będą kosztować poniżej dwóch tysięcy złotych (Elgato nawet poniżej tysiąca). Co nam to daje? Wraz z softem możemy obraz podpisywać, edytować, dodawać belki, tabele, wykresy, prowadzić webinary, przechwytywać jednocześnie obraz z ekranu komputera i operatora. Całe bogactwo streamingu jest dostępne, a forma, w jakiej chcemy się prezentować jest zauważalnie wyższa. Zatem, zestaw statyw, aparat, grabber, kable i komputer – i możemy w tani sposób działać na polu streamingu. Tak zresztą funkcjonuje większość współczesnych vlogerów, w zależności od potrzeb rozbudowując stopniowo swoje zaplecze sprzętowe – co z pewnością możemy robić i my. Sprawa jest relatywnie nieskomplikowana ponieważ lwia część sprzętu komunikuje się ze sobą na zasadach ściśle określonych standardów technicznych, zawartych w specyfikacji sprzętowej i istniejącą sieć połączeń łatwo rozbudować. Podstawowym krokiem numer dwa jest w wypadku wielu streamerów zakup grabbera obsługującego dwie kamery – mają wówczas do dyspozycji absolutnie wszystko, czego potrzebują do bardzo szerokiego pola zastosowań. Każda ewentualna dziedzina którą by się zajmowali będzie mogła być praktykowana z takim zestawem. Dobry grabber tego typu to wydatek około 2,5 tysiąca złotych. Z czasem przy takim ustawieniu będzie można wymienić na przykład źródło obrazu na lepsze, czy wzbogacić się o mikser video, który w prosty sposób pozwoli na swobodne przełączenie między kamerami. Dla dobrego dźwięku konieczny będzie mikser audio, nawet najprostszy, by wyeliminować niepożądane trzaski i nadać całości odpowiednią oprawę. Wszystko to można dostać u nas w zestawach dla streamerów z dodatkową zniżką w wypadku ich kupienia. 

 
     alt


Gdy zabawa w streaming zaczyna być już bardzo poważna, możemy pozwolić sobie na większe zakupy jak karty przechwytujące – mają po kilka wejść na kamery, co zmienia nasz tani stream w namiastkę studia telewizyjnego. Nie jest to jednak konieczność. Nie ma tu wyścigu zbrojeń, możemy zająć się streamingiem na swoich zasadach, robić to najtańszym kosztem i być w tym dobrym. Należy po prostu pamiętać o wartościach formalnych jak estetyka obrazu, jakość jego przekazywania, płynność – wszystko to bowiem będzie decydować czy odbiorca przywiąże się do nas na dłużej, gdy forma nie przesłoni mu treści i nie będzie przeszkadzać w jej odbiorze. Dobre wykonanie przyciągnie uwagę a wysiłek który trzeba będzie podjąć będzie o wiele łatwiejszy przy dobrym doborze sprzętu i zwróci się z nawiązką w momencie realizacji naszych pasji. Unikniemy też stresujących sytuacji w wypadku braku płynności czy niestabilnej transmisji. Streaming przy użyciu aparatu i komputera to tani i doskonały sposób na prezentację samego siebie i tego w jaki sposób odbieramy świat dookoła, obojętnie czy jesteśmy kucharzami, fotografami czy stolarzami – dbając o wysoki poziom będziemy wizytówką własnego zaangażowania, pasji i umiejętności.

 
alt

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady opinie, winmar specjaliści foto video
Dostawa i Płatności elektroniczne - WINMAR